szafy chłodnicze

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem szafy chłodniczej

Szafy chłodnicze to niezwykle ważny element wyposażenia dla branży gastronomicznej. Zapewniają one świeżość produktów wymagających przechowywania w niskich temperaturach na zapleczu. Z kolei przeszklone modele ustawione bezpośrednio w części lokalu odwiedzanej przez klientów pozwalają m.in. na chłodzenie napojów z zachowaniem widoczności towaru. Szafy chłodnicze gastronomiczne mogą różnić się pomiędzy sobą wieloma parametrami.

Jak dopasować wymiary szafy chłodniczej?

Aby szafa chłodnicza posiadała optymalną dla danego przedsiębiorstwa pojemność, przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu należy przede wszystkim przemyśleć, co i w jakiej ilości będzie w niej przechowywane, a także zapoznać się z kilkoma określeniami:

  • wymiary zewnętrzne – to rozmiar całego urządzenia, właśnie tyle miejsca będzie ono zajmowało w pomieszczeniu
  • wymiary wewnętrzne – wskazują na rozmiar samej komory chłodniczej
  • pojemność brutto – to pojemność całej komory chłodniczej wyrażona w litrach
  • pojemność netto – wskazuje pojemność komory chłodniczej po odjęciu ilości miejsca, jakie zajmują półki lub inne komponenty

Rodzaje układów chłodzenia w szafie chłodniczej

Szafy chłodnicze link mogą posiadać układ chłodzenia statyczny bądź dynamiczny. Pierwszy z nich wykorzystuje naturalną konwekcję, w związku z czym temperatura w górnej części urządzenia jest nieco wyższa niż w dolnej. Z kolei układ dynamiczny poprzez wyposażenie w specjalny system cyrkulacji zapewnia jednakową temperaturę w całej przestrzeni chłodniczej, a ponadto blokuje ruch powietrza w czasie otwierania drzwi, co zapobiega ocieplaniu nawet przy częstym korzystaniu z szafy.

szafy chłodnicze

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie szafy chłodniczej?

Pod uwagę warto wziąć klasę energetyczną i klimatyczną w celu zminimalizowania kosztów zużycia prądu, a także materiał wykonania oraz wyposażenie w system ,,no frost” zwalniający z konieczności rozmrażania szafy chłodniczej.