Siła natury – liście babki lancetowatej w leczeniu schorzeń

Babka lancetowata kojarzy się głównie ze staromodnymi metodami naszych babć. Nic dziwnego, jest to roślina, która od lat pomaga w naturalny sposób pozbyć się wielu dolegliwości. Co więcej, obecnie przeżywa drugą młodość i z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu domach.

Wielozadaniowość z natury

Różnorodne właściwości babki to skarbnica walorów zdrowotnych. Wykazuje pozytywne działanie na układ krążenia, uszczelniając naczynia krwionośne. Zmniejsza stany zapalane, wykazując skuteczność w łagodzeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych oraz układu pokarmowego (np. wspomaganie leczenia wrzodów żołądka i biegunki). Liście babki lancetowatej (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-przeciwzapalne/babka-lancetowata-lisc-ciety) działają też przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo oraz zmniejszają podrażnienia skóry.

Liście babki wykorzystuje się głównie jako:

– okład na skórę
Łagodzi odczyn alergiczny po ukąszeniach owadów, zmniejsza stłuczenia, opuchliznę, wysypki, oparzenia oraz rany. Liście babki należy umieścić na gazie i przyłożyć do chorego miejsca na kilka godzin.

– odwar
Stosowany do użytku wewnętrznego i zewnętrznego – picie odwaru łagodzi infekcje układu oddechowego i pokarmowego, a przepłukiwanie skóry głowy likwiduje łupież. 1 łyżkę suszu należy zalać szklanką wody, gotować przez 5 minut i odstawić do wystudzenia.

Warto mieć w domu suszone liście babki lancetowatej- mogą one z powodzeniem zastąpić tabletki przeciwbólowe lub maści apteczne. A to wszystko w zgodzie z naturą.