Minutniki do kuchni

W każdej kuchni, oprócz niezbędnych akcesoriów takich jak garnki, talerze, łyżki wazowe i wiele innych przyborów, powinien znaleźć się również minutnik. Jest to urządzenie do odmierzania nastawionego czasu, którego zakończenie sygnalizowane jest głośnym dzwonkiem. Sygnał oznacza, że przewidziany czas gotowania się potrawy lub moment sprawdzenia jej stanu gotowości, właśnie minął.

Minutnik kuchenny mechaniczny

Minutnik jest urządzeniem mechanicznym, wykorzystywany tu jest mechanizm sprężynowy. Po przekręceniu jednej części urządzenia, na swojego rodzaju cyferblacie ustawia się czas potrzebny do odliczania. Mechanizm jest wyskalowany podobnie jak zegar – odliczanie odbywa się – jak nazwa wskazuje – po minucie, do zera. Ze względu na możliwe pewne nierówności przesuwania się wskazówki mechanizmu, czas określany przez minutniki mechaniczne nie jest idealnie precyzyjny.
Tego typu minutnik jest bardzo łatwy w obsłudze – wystarczy nastawić odpowiedni czas na podziałce i postawić go na równiej powierzchni. Po odmierzeniu czasu, urządzenia zawiadomi nas głośnym dźwiękiem. Minutniki mechaniczne mogą mieć różną formę – najczęściej to zabawne gadżety w kształcie jajka, figurki kucharza, zwierząt gospodarczych, owoców czy warzyw. Są bardzo atrakcyjne i mogą służyć jako element dekoracyjny.

Minutnik elektroniczny

Zdecydowanie dokładniejsze są minutniki elektroniczne z cyfrowym wyświetlaczem, odmierzające upływający czas z dokładnością do sekundy. Nie są aż tak atrakcyjne jak urządzenia mechaniczne, lecz ich precyzja bywa dużo bardziej pomocna. Minutniki elektroniczne i cyfrowe mogą mieć magnesy, za pomocą których przyczepimy je do lodówki, zmywarki czy pieca kuchennego.